sobota, 29 czerwca 2013

Rodzinny Ogród Działkowy im. Obrońców Pokoju w Warszawie (Mokotów)

POD (Pracowniczy Ogród Działkowy) „Obrońców Pokoju”, znajdujący się między ulicami Odyńca, Racławicką, Wołoską i Al. Niepodległości, obchodzi w tym roku (2013) 111 rocznicę założenia.

Powierzchnia użytkowa: 6,5 ha
Liczba działek: 285

Przez lata zmienił wielkość i położenie. Ogród po założeniu należał do Towarzystwa Ogródków Osiedli Działkowych. Pierwszą przewodniczącą i założycielką Towarzystwa była Maria Praczkówna. 
Po odzyskaniu niepodległości przewodniczącym został kontroler tramwajowy (Antoni Czapski), który zaczął systematycznie powiększać ich teren. Ziemię kupował od pobliskich mokotowskich ogrodników, na zachód od obecnych działek. Ogrody były przeznaczone przede wszystkim dla tramwajarzy i ich rodzin, a co ciekawe w tym czasie ogród zmienił nazwę na Ogród Działkowy Tramwajarzy. 
W późniejszych latach, aż do wojny ogród został całkowicie ogrodzony, wybudowano świetlicę i trzy studnie głębinowe.
W czasie okupacji był schronieniem dla bezdomnych i żołnierzy AK.
Jak większość Warszawy taki i ogród podczas Powstania Warszawskiego został całkowicie zniszczony.
Jeżeli kogoś zainteresuje szczegółowa historia działek serdecznie polecam link: 
Ogród został udostępniony dla ludności w 1949 r. jako ogród-park.
Na terenie ogrodu mieści się budynek, gdzie są organizowane różne uroczystości np. sylwester. Chętni mogą wynająć salę np. pod przyjęcie komunijne.

(01.10.2015r.) ZDJĘCIE budynku, w którym odbywają się przyjęcia okolicznościowe. Zdjęcie przedstawia również plakat dot. obchodów święta działkowców, plakaty informujące o ptakach występujących w Polsce, o prawidłowym przycinaniu drzew owocowych i np. o ochronie jeży. Mała tabliczka pamiątkowa nad drzwiami uświetnia moment nadania ogrodowi tytułu "Pracowniczy Ogród Działkowy 100-lecia" przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.



We wrześniu 2017 r. wykonałam przypadkowo kilka zdjęć (nie miałam zamiaru ich publikować dn. 5 stycznia 2018 r.):

Spodobała mi się nowa tablica. Według mnie naprawdę przemyślana i estetyczna.
Pod koniec września 2017 r. pojawił się Projekt planu zagospodarowania rejonu Wierzbna, gdzie pojawiła się kwestia zlikwidowania Rodzinnego Ogrodu Działkowego i wykorzystania tego terenu m.in. pod parking od strony al. Niepodległości.
Oczywiście projekt spotkał się z uznaniem części mieszkańców, jak też krytyką i walką o zachowanie Ogrodu.

Ciekawostka:
1. Zdjęcia przedstawiające nazwę jednej z alejek na terenie Ogrodu w dwóch wersjach: wcześniejszej i obecnej (mogę jedynie domniemywać, że jeden z działkowców z sentymentu? pozostawił sobie poprzednią tabliczkę).


Aktualizacja - luty 2020 r.
Poniższe zdjęcia wykonałam w lutym 2020 r. Na ogrodzeniu działki nr 191 przygotowano wystawę z Kroniki najstarszego ogrodu na Mazowszu.










1 komentarz: