Budynek dawnego kina "Stolica” znajduje się nadal przy ulicy Narbutta 50A. Został wybudowany w latach 1949−1950 wg projektu Mieczysława Pipreka w stylu socrealizmu.
A współcześnie mieści się teraz w tym samym budynku - Kino Iluzjon, to kino - muzeum należące do Filmoteki Narodowej ulokowane pośrodku skweru Słonimskiego. Budynek kina wpisany jest do rejestru zabytków.
A współcześnie mieści się teraz w tym samym budynku - Kino Iluzjon, to kino - muzeum należące do Filmoteki Narodowej ulokowane pośrodku skweru Słonimskiego. Budynek kina wpisany jest do rejestru zabytków.
Pokazywane są tu stare, klasyczne filmy, organizowane festiwale, przeglądy i pokazy specjalne. Iluzjon powstał w połowie lat 50. i na początku miał swoją siedzibę w Alei Szucha, potem w kinie Polonia i w kinie Śląsk, w to miejsce przeniósł się w 1997 r. W 1998 r. w plebiscycie Gazety Wyborczej kino zdobyło tytuł "Miejsce Magiczne", a w kwietniu 2001 r. Rada Miasta przyznała Iluzjonowi wyróżnienie i medal "Zasłużony dla Warszawy".
Budynek kina z 1950 r., choć wpisany do rejestru zabytków, na początku XXI w. był w na tyle złym stanie, że jego dalsze użytkowanie było niebezpieczne. Właściciel, Max Film, nie kwapił się do jego remontu, a Ministerstwo Kultury początkowo nie chciało przejąć budynku i instytucji. Dopiero w listopadzie 2008 r. kino przeniosło się do Biblioteki Narodowej, gdzie początkowo przewidywano, że będzie znajdować się trzy lata. Remont budynku przy ul. Narbutta podjęto jednak dopiero w maju 2011 r. z zamiarem ukończenia go do końca 2011 r., jednak prace opóźniły się, wobec czego kino otwarto 9 listopada 2012 r. Koszt przebudowy wyniósł 17 mln złotych.
Podczas prac odnaleziono skrzynię z amunicją z czasów II wojny światowej.
Ciekawostki:
- W tym pomieszczeniu mieściły się kasy biletowe (w czasach kiedy kino nie było oblegane można było przekonać się o świetnej akustyce tego miejsca).
- Krótki około trzy i pół minuty filmik ze zdjęciami (serdecznie polecam)
http://www.iluzjon.fn.org.pl/static/9/17/o-kinie-iluzjon-troche-historii.html; - Kino ma w swojej ofercie seanse z muzyką na żywo - cena 17 zł.
- Pozwolę sobie wspomnieć, że będąc dzieckiem byłam w tym kinie i jako nastolatka również na kultowym "Rejsie", wystrój sali kinowej nadawał dodatkowego smaczku np. stare trzeszczące, obite materiałem, drewniane fotele :) bardzo miłe wspomnienia.
Aktualizacja (16.01.2019 r.).
Podobnież w budynku znajdowała się (właśnie nie wiem czy nadal tam jest?) od 1950 r. tkanina dekoracyjna - żakard autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej.
Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2018 r. |
Otoczenie Kina. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz