czwartek, 31 marca 2016

Dawny Bazar/Targowisko - okolice ul. Ludowej/ul. Boryszewskiej/ul. Wygoda

Zdjęcia własne (marzec 2016 r.). Miłego i wytrwałego oglądania :)
Teren ogrodzony pomiędzy ul. Puławską i ul. Boryszewską. Kiedyś stały tutaj blaszane, spore budki pod jednym dużym dachem. Sprzedający wydawali towary przez okienko, kupujący nie wchodził do środka. W tym miejscu można było kupić mięso, ryby, nici itd.
Schody przy budynku - ul. Boryszewska 15.
Zrobił się "parking" dla przybywających aut.
Schody widziane z góry.
Te same schody widziane z dołu. Wejście/zejście po nich na własne ryzyko - znak zakazu oficjalnie stoi.
Więcej aut, w tle nowy budynek.
W tle schody, przy których handlowano wszystkim i niczym. Domy widoczne na zdjęciu stoją przy ul. Wygoda.
Tablica głosi: "ZAKAZ WSZELKIEGO RODZAJU HANDLU POD KARĄ ADMINISTRACYJNĄ - URZĄD DZIELNICY MOKOTÓW GMINY WARSZAWA CENTRUM".  Gdyby Ktoś był sentymentalny to już zdecydowanie nie jest miejsce handlu.


Na tych schodach handlowano różnym drobiazgiem, starociami.
Tutaj było wejście na kolejną część bazaru m.in. stały stragany (budki) z mięsem. Stały Panie z nabiałem własnej produkcji, który można było spróbować przed kupnem. Na tym poziomie było też pieczywo, wędliny. Ta część była zawsze ogrodzona.
Zejście było poprowadzone wzdłuż murku (wzdłuż ul. Boryszewskiej). Chciałam pokazać, że zawsze była różnica w poziomach i schodziło się pod całkiem sporym kątem po wąskich schodkach na bazar.
Nowe budynki psują cały obraz, ale wierzę w wyobraźnię. Z lewej strony ul. Ludowa. Bazar miał jeszcze jeden poziom, do którego można było dojść z poziomu, niech będzie umownie, "mięsnego". Zejście było właśnie bliżej ul. Ludowej i również pod sporym kątem. I na "trzecim" poziomie był handel prosto z wozów od tak zwanych chłopów przyjeżdżających ze wsi we wtorki i piątki: owoce, warzywa, jaja...co dusza zapragnęła nawet chemia.... i żywe, bądź martwe jeszcze pierzaste kury/koguty.
I ostatni rzut okiem na ul. Boryszewską w stronę odległej ul. Puławskiej.
Tagowisko przy ul. Ludowej istniało od 1959 r.  Handlowało na nim około stu trzydziestu kupców,  w tym kilkudziesięciu (około 40-stu) miało własne pawilony.
Wzdłuż ulicy Boryszewskiej, po obu stronach, można było nabyć odzież używaną, jak i nową szytą przez panie. Można było kupić sztuczne kwiaty (modne w pewnym okresie i wstawiane do wazonów na stołach, jako ozdoba).
Było jednym z najtańszych na Mokotowie. Handlowano tu głównie warzywami, nabiałem i wędlinami. We wtorki i piątki przyjeżdżali tu rolnicy z jajkami, nabiałem.
Bazar zlikwidowano w 2002 r. przez nowego właściciela terenu firmę Echo Investment.

Ciekawostki:
1.  Dawne zdjęcia, które w przypadku tego bazaru są unikatowe, podaję linki:
2. Poniżej zamieszczam informację odnośnie schodów na ul. Boryszewskiej.
 "23. Schody na ulicy Boryszewskiej, prowadzące do ul. Puławskiej, przynoszą nie tylko wstyd władzom Mokotowa, ale grożą śmiercią lub kalectwem.
Zły stan techniczny schodów jest znany Urzędowi Dzielnicy. W ciągu ostatnich kilku lat schody były kilkakrotnie naprawiane, ale problem polega na wadliwej konstrukcji schodów, co powoduje ich stałe osuwanie się po skarpie. Dlatego zostały wyłączone z ruchu. Wydział Infrastruktury opracował w roku 2013 koncepcję budowy nowych schodów, a obecnie podjął starania w celu pozyskania dodatkowych środków inwestycyjnych na lata 2015-2018. Pośród zadań priorytetowych, które chcielibyśmy zrealizować w roku 2015, jest m.in. właśnie budowa schodów na ul. Boryszewskiej."
Źródło: http://wawalove.pl/Mapa-Dumy-i-Wstydu-odpowiedzi-Ratusza-Czesc-pierwsza-a16230.

AKTUALIZACJA.

W marcu 2018 r. wykonałam poniższe zdjęcia. 

Część dawnego bazaru usytuowana najbliżej ul. Puławskiej.

Pięknie wyremontowane schody.



Aktualizacja - poniższe zdjęcia wykonałam w lutym 2019 r. 
Powstaje budynek mieszkalno-usługowy z garażem podziemnym oraz zagospodarowaniem terenu.
Inwestor: PRINCESS INVESTMENT Sp. z o.o.
Wykonawca: PBM POŁUDNIE S.A.
Projektant: MSA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SP.K.

Można porównać z pierwszym zdjęciem z aktualizacji z marca 2018 r.




4 komentarze:

  1. Dzięki za materiał , szukałem od dawna materiałów o bazarze na Ludowej. W latach 70 -tych jako kilku latek odwiedzałem to miejsce z babcią bardzo często. Całość klimatu uzupełniał pawilon ogrodniczy na końcu Ludowej przy schodach w kierunku parku , gdzie na skraju przez pewien czas parkował warszawski trolejbus Skoda w charakterze atrakcji dla dzieci na placu zabaw.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkałem na ul.Boryszewskiej 4 , Doskonale pamietam to miejsce. Mieszkała tam moja rodzina ze strony mamy. Nazwisko Dobosz- Krulikowska.
    Piekne wspomnienia z tego miejsca. Jest nawet ksiązka gdzie jest wdpomnienie tego miejsca i mojej rodziny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy można prosic o tytuł tej ksiązki?

      Usuń
  3. Wspomnienia ul.Boryszewskiej4

    OdpowiedzUsuń