wtorek, 12 lipca 2016

Budynek - ul. Pytlasińskiego 18

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 r.


Wejście na klatkę schodową.
Widok na tył budynku.
Urzekły mnie okna balkonowe.
Dom powstał przed 1943 r.

Ciekawostki:
1. W "Komunikacie informacyjnym nr 23" Warszawa-Mokotów z dnia 29 sierpnia 1944 r. można przeczytać w rubryce "Poszukiwanie zaginionych." następującą informację: "Nula z Pytlasińskiego 18 prosi o wiadomość od Jasia, Stacha, Jurka i Mariana pseudo "Ludwik"; oraz informacja: "Adela Zarzecka poszukuje brata Tadeusza z Pytlasińskiego 18".
2. Cytuję krótką historię rodziny Szulców, którzy 22 lutego1989 r. otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata:
"Ziemiańska rodzina Szulców posiadła majątek Jeziorzany, położony w pobliżu Czortkowa. Józef Szulc korzystał przed wojną z usług kancelarii prawniczej Izraela Wintera i był jego bliskim znajomym. Izrael Winter został zamordowany przez nazistów 25.08.1941 r. w czasie masowej egzekucji miejscowych inteligentów. Po jego śmierci Józef utrzymywał kontakty z wdową.
W 1942 r. wdowa po Izraelu Netka Winter z d. Szternszus i jej 6-letnia córka Marta trafiły do getta. Latem 1943 r., kilka miesięcy po pierwszych „akcjach”, Józef Szulc zaproponował znajomej, by oddała mu dziecko pod opiekę. Kobieta, świadoma losu, jaki czeka je za murami, zgodziła się.
Szulcowie mieszkali już wówczas w Warszawie przy ul. Pytlasińskiego 18. Tu dziewczynka ukrywała się do sierpnia 1944 r., przez pewien czas razem z inną Żydówką, Różą Rozensztok.
W czasie Powstania trafiła ze służącą Heleną Czaplińską do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po dwóch tygodniach udało im się uciec. Przez kilka miesięcy mieszkały i pracowały w bardzo ciężkich warunkach na wsi pod Krakowem. W styczniu 1945 r. powróciły do zrujnowanej stolicy.
Wiosną 1945 r. Martę Winter odnaleźli i odebrali krewni."
Źródło: http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/230,rodzina-szulcow/
Poniżej zamieszczam zdjęcia dla porównania:
Zdjęcie wykonałam w kwietniu 2016 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz