środa, 4 kwietnia 2018

Dom - ul. Filtrowa 61

Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2017 r. Ujęcie od ul. Rudawskiej.
Ujęcia od ul. Filtrowej.
Tutaj również znalazłam haki.
Ujęcia od ul. Orzechowskiej.
Tył budynku.
Dom przynależący do Spółdzielni Mieszkaniowej Oficerów Wojskowego Instytutu Geograficznego powstał około 1928 r. według projektu Antoniego Dygata.
Jedna z tablica została odsłonięta w dniu 20 grudnia 2005 r. i poświęcono ją:
"Pamięci zamieszkałych w tym domu w latach 20. i 30. XX w. Filistrów Korporacji Akademickiej Walecja braci: kpt. Ludwika Wekera Drogomira (1907-1943) obrońcy Ojczyzny w 1939 r. żołnierza Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych, Kierownika Biura Studiów II Oddziału ZWZ-AK aresztowanego i zamordowanego przez niemieckich okupantów. Ppor. Władysława Wekera Franciszka Sylwestra (1909-2000), żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych kierownika Biura Fałszerstw II Oddziału Działu Dowodzenia Sztabu Głównego NSZ dowódcy plutonu Sylwestra walczącego w Powstaniu Warszawskim na Woli i Starym Mieście".
W latach 2008 - 2013 Urząd m. st. Warszawy Biuro Polityki Lokalowej planowało: "(...) aktywizacja mieszkańców poprzez kompleksowe inwestycje w kamienicach przy ul. Filtrowej 59 i 61 wraz z modernizacją podwórzy."
Drugą tablicę Rodziny i Członkowie Spółdzielni poświęcili założycielom Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Oficerów Wojskowego Instytutu Geograficznego.
Obecnie w budynku działają m.in. prywatne firmy.

6 komentarzy:

  1. Dzień dobry. Mam pytanie, czy są jakieś źródła mówiące o tym że Antoni Dygat zaprojektował Filtrową 61? Czy był autorem całego kwartału?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,
      źródłem może być m.in.: Urząd Miasta st. Warszawy czy informacja ze ze strony http://www.inmemoriam.architektsarp.pl/pokaz/antoni_leopold_wincenty_dygat,24886, gdzie dowiadujemy się, że architekt projektował dla Wojskowego Instytutu Geograficznego.
      Antoni Dygat nie był autorem całego kwartału. Przy ul. Filtrowej są to nr 57, 59, 61, był współautorem willi pod nr 13. Był autorem jeszcze domów np. przy ul. Krzywickiego czy ul. Langiewicza.
      Natomiast budynek przy ul. Rudawskiej czy ul. Orzechowskiej przynależał już do SBM "Spójnia", z którą raczej Antoni Dygat nie współpracował.
      Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Dzień dobry, dzięki za wiadomość.
      No własnie wątpliwość moja jest stąd, że w napotkanych źródłach znalazłam infomraję, iż Antoni Dygat projektował ale gmach Wojskowego Instytuty Geograficznego a nigdzie nie widziałam nic o kamienicach mieszkalnych.
      A czy zna Pani może autorów pozostałych budynków w kwartale? jakoś nigdzie nie mogę danych w tym temacie..

      Usuń
    3. Pozostałe 3 budynki, znajdujące się w kwartale z Filtrową 61, przynależą do SBM "Spójnia". Niestety w tej chwili nie mam żadnych informacji kto je mógł zaprojektować dla Spółdzielni. Poszukam i oczywiście jak znajdę to napiszę.

      Usuń
    4. Tak na szybko w internecie znalazłam informację, że te 3 budynkami zaprojektował Marian Kontkiewicz.
      Podaję link do strony: https://kontkiewiczfamily.wordpress.com/2017/03/12/miedzy-topolowa-a-placem-narutowicza-between-topolowa-street-and-narutowicza-square/

      Usuń
    5. Jest Pani genialna! Dziękuję, będę szukać dalej tym tropem :)

      Usuń