niedziela, 30 czerwca 2013

Sierociniec przy ul. Rakowieckiej 21



Gmach powstał w latach 1899-1901 według projektu Władysława Kozłowskiego, znanego z oprawy architektonicznej Hali Mirowskiej. Sierociniec budowano dla Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności (WTD) dzięki pieniądzom, które zapisał tej instytucji Edward P. Czaban (kupiec, który zbił fortunę na handlu węglem i drewnem, a na starość został filantropem). WTD było jedną z pierwszych organizacji filantropijnych założonych na ziemiach polskich pod zaborami. Powstało z inicjatywy m.in. Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej i prowadziło działalność w zakresie opieki nad dziećmi i najuboższymi.
Przed wojną przy ul. Rakowieckiej 21 działał sierociniec dla dziewcząt, znajdowało się także gimnazjum męskie, które zostało zamienione w dziewięcioklasową szkołę podstawową. Po wojnie budynek przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, w efekcie czego powstał Dom Dziecka nr 4 i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Budynek stoi obok siedziby mokotowskiego urzędu dzielnicy. 
Neogotycki , a może neoromanizm (?), czterokondygnacyjny budynek został wystawiony przez Ratusz na sprzedaż.
Jego wartość oszacowano na prawie 28 mln zł. - Już od około 2009/2010 stoi pusty, gdyż Centrum pomocy rodzinie przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Lipińskiej na Bielanach, a dom dziecka - na ul. Łukowską na Grochowie.

Budynek przy Rakowieckiej jest olbrzymi, trudno go ogrzać, a trzeba w nim wymienić właściwie wszystkie instalacje i to w przeciągu roku od podpisania umowy kupna, do tego konserwator musi zaakceptować wszelkie przeróbki, musi być zachowana również oryginalna elewacja i detale architektoniczne, które nigdy nie mogą zostać przysłonięte przez reklamę wielkoformatową. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany kupnem to może w tym budynku powstać np. hotel, jednostka kulturalna albo społeczna.

Urzędnicy twierdzą, że zainteresowanie budynkiem ze strony inwestorów jest spore. Dlatego ratusz zrezygnował z 50-procentowej zniżki, jaka przysługuje nabywcom obiektów zabytkowych. Oczywiście "pomysł" przegłosowała Rada Warszawy (dlatego już tak długo budynek stoi opuszczony i z roku na rok coraz bardziej niszczeje).
Zorganizowano drugi przetarg na zakup nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 21 na warszawskim Mokotowie, który zakończył się bez złożenia ani jednej oferty. Przedmiotem przetargu była nieruchomość gruntowa zabudowana, o powierzchni 8454 mkw. Cena wywoławcza wynosiła już bagatela 34,1 mln zł.

Aktualizacja (2013):
Zgodnie z informacją z 27 października 2013 r. budynek ma być przejęty przez Ministerstwo Kultury za niespełna 13,1 mln PLN i ma się do budynku przenieść szkoła muzyczna, która do tej pory działała w Akademii Teatralnej przy ul. Miodowej.


Aktualizacja (2015):
Cytuję: "Pragniemy poinformować, że w dniu 18 września 2015 roku Sąd konkursowy ogłosił wyniki Konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej siedziby ZPSM Nr 1 w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 21.
Autorem zwycięskiego projektu jest KONIOR STUDIO, pracownia architektoniczna, której flagową realizacją jest sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach." 


Źródło:http://miodowa.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=79&Itemid=468
  
Kolejna aktualizacja (23.04.2018 r.):
"Wicepremier Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w obecności Lidii Skrzyniarz – dyrektor DSAiEK, Zdzisława Bujanowskiego – dyrektora CEA, Tomasza Koniora – głównego projektanta oraz dyrektor szkoły – Iwony Waga-Parafiniak wmurował kamień węgielny w budynek nowej siedziby i sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Cała inwestycja finansowana jest ze środków MKiDN (77 milionów zł). Szkoła z ulicy Miodowej przeniesie się do nowejsiedziby przy ul. Rakowieckiej 21 już 1 września 2019 roku."

Źródło:https://cea-art.pl/kamien-wegielny-na-rakowieckiej-wmurowany/.

Aktualizacja (07.05.2018 r.).  
Zdjęcia wykonałam w dniu 1 maja 2018 r. 





Projektant wyszczególniony na tablicy informacyjnej KONIOR STUDIO.

Zdjęcie wykonałam w czerwcu 2018 r. W głębi widać prace wykonywane na tyłach budynku.
Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2019 r.

Zdjęcie wykonałam w lipcu 2020 r. Przedstawia tył zabudowań (dla porównania jest powyżej wykonane przeze mnie zdjęcie w czerwcu 2018 r.)

8 komentarzy :

  1. Czyli właścicielem budynku jest obecnie szkoła muzyczna? Czy mogłabym dostać podpowiedź apropos zródeł w których można znależć więcej informacji o tym budynku i jego losach?

    OdpowiedzUsuń
  2. W miarę możliwości postaram się odpowiedzieć wyczerpująco :)
    Właścicielem budynku na dzień dzisiejszy jest Skarb Państwa (źródło: Biuro Geodezji i Katastru). Szkoła Muzyczna będzie w pewnym sensie najemcą budynku, będzie to siedziba szkoły.
    Podam kilka źródeł dotyczących przeszłości i przyszłości budynku:
    1. polecam ostatni link w moim wpisie ;)
    2. https://fotografiawarszawy.wordpress.com/2015/02/02/rakowiecka-21-neogotycki-gmach-sierocinca/
    -polecam ze względu na dużą ilość zdjęć i garść informacji;
    3. http://www.thecity.com.pl/Rynek/Wiadomosci/Nie-ma-chetnych-na-dawny-sierociniec
    4. http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapaApp/dane/Plany/mokotow/4.12.pdf - link do ciągle aktualnej Uchwały Rady Miasta z 2010 r. polecam fragment dotyczący Sierocińca, czyli "E6a U".
    5. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,89378,5268298,Historia_na_Rakowieckiej.html - przy okazji tego źródła polecam poszukać "Kalejdoskop warszawski" Andrzeja Jabłońskiego z 1954 r.
    6.http://nowawarszawa.pl/bigbaner/na-mokotowie-powstanie-sala-koncertowa-i-szkola-wizualizacje/
    7. Może Pani spróbować skontaktować się z dyrektorką Sierocińca Panią Cecylią Wojdygą.
    Źródeł jest bardzo dużo: chociażby prasa z okresów budynku,które Panią interesują, książki o dziejach Mokotowa.
    Mam nadzieję,że pomogłam Pani :)

    OdpowiedzUsuń
  3. https://www.facebook.com/mokowawpl/photos/a.105196329812063.1073741827.105194693145560/431366280528398/?type=3

    OdpowiedzUsuń
  4. Prasa współczesna z okresu budowy podaje (wielokrotnie), że autorem projektu był Nieniewski (partner Kozłowskiego).

    OdpowiedzUsuń
  5. 70 lat temu chodziłem do przedszkola, które mieściło sie w tym budynku.
    Stare dzieje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy można sprawdzić co mieściło się w budynku przy Rakowieckiej 21 w czasie II wojny?

    OdpowiedzUsuń

=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">