niedziela, 4 października 2015

Królikarnia - ul. Puławska 113a - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego



Królikarnia zawdzięcza swoją nazwę czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki. Pałac zbudowany został w latach 80-tych XVIII wieku przez Karola Thomatisa hrabiego de Valery, według projektu Dominika Merliniego. Za sprawą Thomatisa na terenie Królikarni znalazły się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położona na zboczu wąwozu kuchnia, w której w wieku XIX znajdowała się biblioteka.
Jedno z oddzielnych zabudowań poniżej (w ostatnich latach wyremontowano elewację):
W 1816 r. Królikarnię nabył Michał Hieronim Radziwiłł.
W 1849 r. kupił ją Ksawery Pusłowski. Należał on do słynnej rodziny kolekcjonerów i znawców sztuki. W 1879 r. Królikarnia padła ofiarą pożaru. Dokonana przez Pusłowskich odbudowa była jednym z pionierskich dokonań w dziejach polskiego konserwatorstwa. W 1889 r.
Królikarnia przeszła na własność Marty hr. Krasińskiej. W 1939 r. oraz w 1944 r. podczas walk Powstania Warszawskiego, pałac został ponownie zniszczony. Decyzja o odbudowie z przeznaczeniem na zbiory rzeźb Xawerego Dunikowskiego zapadła w 1948 r.

Miały się tu również znaleźć mieszkanie i pracownia artysty, jednak odbudowę ukończono dopiero w 1965 r., w rok po śmierci Dunikowskiego. W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów znajduje się Park Rzeźby, w którym prezentowane są wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Szczególne znaczenie mają prace związane z działalnością Xawerego Dunikowskiego.

Poniżej zdjęcia kilku rzeźb:

Aktualizacja (24.01.2019 r. - zdjęcia).


  Ciekawostki:
1. Na tyłach Królikarni mieści się przepiękny taras, z którego rozpościera się ujmujący widok. 

2. Wstęp do Muzeum od pewnego czasu jest bezpłatny.
3. Na dole Królikarni mieści się kawiarnia.

4. "W sądzie leży wniosek o eksmisję Muzeum Narodowego z budynków Królikarni. Do wyprowadzki muzealników starają się doprowadzić spadkobiercy rodziny Krasińskich, przedwojennych właścicieli nieruchomości, którzy stracili majątek dekretem Bieruta" - inf. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34889,16138993,Krasinscy_chca_eksmisji_z_Krolikarni_Muzeum_Narodowego.html#TRrelSST

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">