sobota, 16 stycznia 2016

Budynek - ul. Bachmacka 15

Zaczynamy od widoku na wejście, które jest od strony boiska prywatnej szkoły (zielony płot). Elewacja odnowiona. (Zdjęcia wykonane przeze mnie).
Tutaj wykonałam zbliżenie na furtkę i domofon - jak widać obecnie są 4 lokale mieszkalne. Ogród jest oddzielony od wejścia (siatka, oddzielna furtka na teren ogrodu).
Ciekawe czy balustrada nawiązuje do pierwotnej?


Obecnie widać od tej strony dom i taras, wcześniej ogród i ogrodzenie były bardzo zarośnięte.

Budynek powstał około 1937 r.
Dom wielorodzinny.

Poniżej krótka historia lokatorów/właścicieli domu.

Antoni Andruszkiewicz pseudonim "Tolek" (ur. 12.07.1925 r. - um. 26.09.1944 r.) przed Powstaniem Warszawskim mieszkał przy ul. Bachmackiej 15 m. 5. Poległ na ul. Malczewskiego.  

W roku 1948 w domu zakupionym przez ojca (Jana Kaczorowskiego) zamieszkała Blanka Kaczorowska (za jej sprawą aresztowano m.in. ppłk. Władysława Szczekowskiego "Leszczyca" i "Stanisława" z Oddziału II KG AK) razem z mężem Romanem Rawiczem-Voglem. W grudniu 1952 r. Blanka Kaczorowska została zatrzymana "pod zarzutem kolaboracji i agenturalnej współpracy z gestapo". Przesiedziała w więzieniu 5 lat, wyszła w 1958 r. (wyrok brzmiał - dożywotnie więzienie). W domu przy ul. Bachmackiej 15 Blanka Kaczorowska mieszkała z synem (nosił jej panieńskie nazwisko; podobnież Blanka Kaczorowska w listopadzie 1942 r. wyszła za mąż za Ludwika Kalksteina, a w połowie kwietnia 1944 r. urodziła syna), z rodziną swojego brata Włodzimierza (zm. 1975 r.), później dołączyła do lokatorów synowa Pani Blanki, a w końcu lat 60-tych młodsza siostra Irena przeprowadziła się od Pani Blanki do Szwajcarii.
28 marca 1968 r. Blanka Kaczorowska "wyjechała z turystycznym paszportem i prawem wielokrotnego przekraczania granicy" do Francji.
Podaję źródło, gdyby ktoś miał ochotę zgłębić temat (cytaty oczywiście pochodzą z podanego źródła): http://www.witoldpronobis.pl/aktualno/Sledztwo_Pronobis.pdf

Poniżej cytuję, bardzo skromne w swym opisie, ogłoszenie o możliwości kupna mieszkania przy ul. Bachmackiej 15.
"Piękny przedwojenny dom z dużymi możliwościami przebudowy, można w nim kupić mieszkanie 45- metrowe z tarasem i kominkiem." 

1 komentarz :

  1. Interesujące. Dziękuję za ten artykuł, wielokrotnie zastanawiałam się nad przeszłością tego budynku.

    OdpowiedzUsuń

=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">