poniedziałek, 9 stycznia 2017

Szkoła - ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 8

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2016 r.
"W tym gmachu działała w latach 1913-1939 pracownia radiologiczna Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, której Honorowym Dyrektorem była Maria Skłodowska-Curie. Dla uczczenia stulecia odkrycia polonu i radu w hołdzie odkrywcom tych pierwiastków – Marii Skłodowskiej-Curie i Piotrowi Curie – tablicę tę wmurowano w 1997 roku. Polska Akademia Nauk, Towarzystwo Naukowe Warszawskie".
Treść tablicy: "Pamięci ofiarodawcy gmachu tego protektora Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Józefa hr. Potockiego 1922".
Kamień z tablicami znajduje się przed budynkiem przy ul. Śniadeckich 8.

Szkoła Handlowa Edwarda Ronthalera wybudowana w 1902 r. według projektu Jana Fryderyka Heuricha przy ul. Kaliksta 8. Inwestycja została zrealizowana przez firmę "Geyer, Repphan, Gostyński i Ska", która dzierżawiła budynek szkole.
Później budynek był dzierżawiony przez gminę ewangelicką dla Gimnazjum im. Mikołaja Reja do 1908 r.
Następnie budynek został zakupiony na siedzibę dla Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Od 1913 r. do 1939 r. była w gmachu pracowania radiologiczna Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Od 1918 r. do 1939 r. w budynku miała swoją siedzibę również Biblioteka Centralna Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
W 1950 r. Grupa Aparatów Matematycznych z Państwowego Instytutu Matematycznego otrzymała 3 pokoje w odbudowanym gmachu byłego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wypada zaznaczyć, że Grupa zajmowała się komputerem i pierwsze dni pracy polskiego komputera było słychać w całym gmachu.
W 2015 r. budynek przy ul. Śniadeckich 8 znajdował się na Liście nieruchomości, wobec których toczyły się sprawy reprywatyzacyjne.
Obecnie w budynku działa Instytut Matematyczny PAN oraz Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. Stefana Banacha, Warszawska Pracownia Naukowa.

Ciekawostki:
1. W "Kurjer Warszawski: wydanie poranne" z 1916 r., nr 333 można znaleźć informację, że doktor Zofja Daszyńska-Golińska wygłosi trzy wykłady dotyczące m. in. zagadnień gospodarczych po wojnie, czy o środkowo-europejskim związku gospodarczym w lokalu T.K.N. przy ul. Śniadeckich nr 8.
2. W dniu 4 października 1944 r. przy ul. Śniadeckich 8 czekała kolumna powstańców na wymarsz do niewoli. 
3. Treść tablicy z kamienia (górna tablica w języku angielskim, dolna w języku polskim - obie o tej samej treści):
"Odznaczenie IEEE- "Kamień milowy" w rozwoju 
inżynierii elektrycznej i obliczeniowej.
Złamanie po raz pierwszy kodów Enigmy przez zespół
matematyków z polskiego Biura Szyfrów w latach 1932-1939.
Polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali "bombę" - pierwszą maszynę deszyfrującą kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej Wojny Światowej.
Sierpień 2014 r. IEEE."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">