czwartek, 25 lutego 2016

Budynek - ul. Kwiatowa 10

Widok od ul. Kwiatowej. Wejście przez bramę. Zdjęcie własne (luty 2016 r.)
Kamienica Jana Matuszewskiego, która powstała w latach 1938-1939. Budynek zaprojektował Jan Olczak.
W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania, które przypadkiem widziałam napisane było, że budynek postawiono już w 1935 r.
Jak widać na zdjęciu budynek z zewnątrz jest zadbany - odnowiona elewacja, kafle do parteru (prawdopodobnie mają ułatwiać pozbywanie się  graffiti) , nowy domofon, w dobrym stanie brama. Zdjęcia przez bramę, na podwórko, nie zrobiłam, bo widok był na zaparkowane auto w głębi i praktycznie nic więcej.

Mała dygresja.
Czy to ta sama osoba - Jan Matuszewski, był również właścicielem kamienicy, stojącej prawie naprzeciwko, przy ul. Kwiatowej 7? Według mnie to bardzo prawdopodobne. Może Ktoś jest tego pewien?

Ciekawostki:
1. Cytuję fragment Postanowienia z dnia 8 lutego 2013 r. Sygn. akt Ts 313/11 dotyczącego lokali przy ul. Kwiatowej 10:
"Skarga konstytucyjna została wniesiona w związku z następującym stanem faktycznym. Wyrokiem z 19 października 2009 r. (sygn. akt II C 50/06) Sąd Okręgowy w Warszawie – II Wydział Cywilny oddalił w całości powództwo skarżącego o zasądzenie in solidum od pozwanych: Skarbu Państwa – Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Wojewody Mazowieckiego oraz Miasta Stołecznego Warszawy odszkodowania za nieprzyznanie skarżącemu prawa własności czasowej do sześciu lokali położonych w Warszawie przy ul. Kwiatowej 10. Wyrokiem z 24 maja 2011 r. (sygn. akt I ACa 111/10) Sąd Apelacyjny w Warszawie – I Wydział Cywilny oddalił apelację skarżącego."
2.  "W ciągu ostatnich kilku miesięcy i kilku lat w różnego rodzaju skrytkach odnalazło się szereg ważnych zbiorów archiwalnych Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród nich można wymienić m.in.:
Dokumenty Batalionu "Zośka" pochodzące z tzw. Skrytki "Giewonta" (Mirosława Cieplaka) odnalezionej w skrytce przy ul. Kwiatowej 10." Poniżej podaję link, gdzie można zobaczyć zdjęcia odnalezionych dokumentów. Serdecznie polecam.
Źródło: http://aan.gov.pl/old/index_pl.php?action=23
3. Zastanawiam się czy Jan Matuszewski, właściciel kamienicy to ta sama osoba, która posiadała Fabrykę Trykotaży? Trafiłam różne ogłoszenia, reklamy w ówczesnej prasie. Przykład poniżej:
"Trykotaże, Pończochy, Skarpetki w najlepszych gatunkach poleca Jan Matuszewski-  Fabr. Trykotaży. Magazyny detaliczne: Nowy świat 40, Marszałkowska 154, Chmielna 33, Marszałkowska 102."
Źródło akurat tego ogłoszenia to: Program "Wesołe oko" Teatr Rewji z 1932 r. reklama na jednej ze stron.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">