poniedziałek, 29 września 2014

Garaż Zakładu Oczyszczania Miasta (Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr) - ul. Madalińskiego 10/16

Architekt: Tadeusz Emmel.
Budowa: 1927/1934 (? sprzeczne informacje)    
AKTUALIZACJA <Według mnie, zgodnie z: "Rocznikiem 1926" - "Architektury i budownictwa" z maja 1927 r., można konkretnie wyznaczyć kiedy został wybudowany garaż, a więc cytuję:
"W czerwcu ukończono budowę wielkiego garażu przy ul. Madalińskiego w Mokotowie, według projektu Tadeusza Emmla; rzeźbę frontową wykonał art. - rzeźbiarz Zygmunt Otto.">

 W związku z podjętą przez Radę Miejską uchwałą o mechanicznym oczyszczaniu miasta, w 1927 r. podjęto decyzję o wybudowaniu niezbędnego garażu mogącego pomieścić liczny tabor. Z braku właściwego terenu specjalnie na ten cel zakupiono plac przy ul. Madalińskiego 4 (późniejszy adres 10/14).
Głównym projektantem i zarazem kierownikiem budowy został Tadeusz Emmel, wszystkie prace budowlane wykonała wyłoniona w drodze przetargu firma „Zakłady Przemysłowo – Budowlane Bracia Horn i Rupiewicz S.A.” Fronton budynku, od strony planowanego przedłużenia ul. Sandomierskiej ozdobiła płaskorzeźba Syreny autorstwa Zygmunta Otto
oraz napis „Garaż Miejski”.
Halę o powierzchni 2432 metrów kwadratowych przewidziano na 60 – 70 samochodów; bezpośrednio przy niej wybudowano budynki warsztatów i magazynów. Wybudowano dwa podziemne zbiorniki na benzynę o pojemności 25 000 litrów każdy oraz wagę wozową. Budowa całego zespołu trwała 230 dni.
W okresie powojennym podczas remontu usunięto zdobiący pierwotnie fasadę napis „Garaż Miejski”. Rozebrano także budynek magazynowy od strony ul. Melsztyńskiej. Po opuszczeniu zabudowań przez MPO, obiekt został przekazany na siedzibę Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
Aktualnie oczekuje na remont i adaptację.
W przyszłości obiekt ma zostać przystosowany do celów kulturalnych. Planowane jest bowiem powołanie do życia Centrum Kultury Nowego Teatru, w którym poza sceną teatralną dającą duże możliwości aranżacyjne znajdzie się m.in.: czytelnia multimedialna, księgarnia, studio nagrań przeznaczone do realizacji projektów muzycznych, a także park, w którym wygospodarowana zostanie przestrzeń na kino plenerowe oraz pawilon dziecięcy. 


 Ciekawostki:
1. Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 2008 r.
2. Odbywały się od pewnego czasu na terenie garażu różnego rodzaju wystawy, wydarzenia kulturalne. Działała tam również letnia kawiarnia pod chmurką, a w soboty organizowano Nowy Kiermasz produktów i wyrobów ekologicznych.
3. Budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich, budżetu Państwa oraz organizatora tj. m.st Warszawy (po przeciwnej stronie hali warsztatowej znajduje się bilbord informujący o pochodzeniu dofinansowania :) ).

Aktualizacja:
Nareszcie ruszyła pełną parą przebudowa hali warsztatowej i budynku administracyjnego, aż miło popatrzeć.
Poniżej trzy zdjęcia (październik 2015 r.):





Widok od ul. Madalińskiego.

Poniżej kolejne zdjęcia (z listopada 2015 r.):
Widok od ul. Sandomierskiej (dbałość o szczegóły :)).

Ul. Sandomierska.

Widok od ul. Melsztyńskiej.

Na koniec wizja Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr od ul. Melsztyńskiej.

Aktualizacja (17.04.2016 r.):
W czwartek (14.04.2016 r.) rozpoczął swoją działalność w nowej siedzibie "Nowy Teatr" pokazem "Francuzów" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (dyrektor artystyczny placówki). 

Zdjęcie wykonane w maju 2017 r.
(maj 2017 r.) Przy podpiwniczeniu budynku prowadzone są roboty budowlane. Oprócz tego położono nowy chodnik i prawdopodobnie niedługo będzie gotowy nowy wjazd na teren należący do Teatru.

sobota, 27 września 2014

Muzeum Władysława Broniewskiego - ul. J. Dąbrowskiego 51

Źródło: "Dzieje Mokotowa" z 1972 r.
Proszę zwrócić uwagę jak duża różnica nastąpiła w wyglądzie frontu willi.

Muzeum Broniewskiego
Współcześnie.
W domu, w którym Władysław Broniewski spędził ostatnie dziewięć lat życia, zachowano autentyczne wyposażenie wnętrz. Wystawa dokumentuje złożone losy autora „Ulicy Miłej”. Obok rękopisów eksponowane są mało znane materiały z archiwum literackiego pisarza. Zbiory i ekspozycja stała: biograficzne, w oryginalnych wnętrzach - archiwum, pamiątki osobiste; prawie kompletny zbiór rękopisów, korespondencja z 1at 1915-1962; pierwodruki wierszy w prasie i pierwsze wydania książkowe, taśmy magnetofonowe z recytacjami poety. Muzeum mieści się w willi z 1950 r. podarowanej poecie przez państwo w rocznicę 25-lecia twórczości.

Gabinet Broniewskiego

Ciekawostki: 
1. Informacje:
muzeum-broniewskiego@muzeumliteratury.pl
tel. 22 845 03 28
2. Muzeum czynne:
środa, piątek 10.00 - 16.00
wtorek 12.00 - 18.00 
3. Zdjęcie przedstawiające Władysława Broniewskiego.

 Źródło: "Dzieje Mokotowa" z 1972 r.
=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">