poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Budynek - ul. Tenisowa 7

Zdjęcia wykonałam w styczniu 2017 r.

Dom wybudowany około 1925 r.

1 komentarz :

  1. Dom wygląda jak klasycystyczny pałac: piękne kolumny, monumentalne wejście na ścianie frontowej z trójkątnym tympanonem, boniowanie na rogach budynku, okrągłe okna. Co ciekawe, willa ma fasadę, która jest pomniejszoną repliką fasady pałacu w Albertynie z I poł. XIX w. Dziś Albertyn to przemysłowa dzielnica Słonimia na Białorusi.
    Dobra w Albertynie na początku XIX w. kupili Pusłowscy. W 1939 r. właścicielami willi, którą oglądasz, byli Władysław i Krystyna Pusłowscy. Władysław (1871–1965) pochodził z zasłużonej rodziny, był ziemianinem i działaczem społecznym. Jego ojciec był dziedzicem dóbr w pow. słonimskim i pińskim oraz części Hotelu Europejskiego w Warszawie. Dobra te w połowie przeszły po połowie na Władysława, w połowie na jego brata. Przed 1914 r. jego dziedziczny Albertyn stanowił centrum przemysłowe Nowogródczyzny (fabryki sukna i gobelinów, fabryka papieru, smarów).
    Po 1918 r. działał w Komitecie Obrony Kresów, która miał pomóc rządowi w tworzeniu polskich oddziałów na Kresach Wschodnich. Chodziło też o werbunek do dywizji litewsko-białoruskiej. W 1920 r. odegrał ważną rolę w sprawie dostawy dla Polski sprzętu wojennego z zagranicy zatrzymywanego w Gdańsku. W 1921 r. był członkiem Rady Nadzorczej Kresowego Związku Ziemian na woj. nowogródzkie, poleskie i wołyńskie. Po wojnie uruchomił w Albertynie dawne warsztaty, tartaki, fabrykę tektury, młyn; miał też fabrykę smarów, cegielnie, smolarnie, gorzelnię, elektrownie. Zatrudniał w przemyśle kilkuset robotników. W 1924 r. w Albertynie powstała pierwsza w Polsce stacja Misji Wschodniej jezuitów. Ofiarował im dom w Albertynie, dawny budynek mieszkalny dyrektorów kilku nieistniejących już fabryk. Na terenie dawnego ogrodu i lasu powstał park dla młodzieży nowicjackiej.
    Po wybuchu drugiej wojny światowej Pusłowscy wyjechali do Francji, potem Hiszpanii i Meksyku. Po wojnie wrócili do Francji, gdzie ostatecznie zamieszkali w Attichy. Pusłowski zajmował się badaniami historycznymi.

    Żona Władysława, Krystyna Maria Pignatelli de Aragon (1881–1963) z włosko-hiszpańskiej rodziny książęcej (!) dała mu 3 dzieci: Franciszka (wiceprezydenta Instytutu Polskiego w Nowym Jorku), Ksawerego (uczestnika kampanii wrześniowej, adiutanta prezydenta RP Władysława Raczkiewicza) i Marię Krystynę (w czasie pobytu w Hiszpanii ratowała Polaków internowanych w obozie Miranda, a po upadku Francji m.in. kurierów polskich i dowoziła ich do Portugalii).
    Brat dziadka Władysława, Ksawery Pusłowski, był właścicielem niedalekiego Ksawerowa (od niego nazwa okolicy) i dworku z 1840 r.

    OdpowiedzUsuń

=script> async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">