6.12
Ciekawostka z książki Roman Juryś z 1966 r.
""Czerwona latania", nielegalny zespół poetycko-artystyczny, działała w Warszawie w latach 1931-38. Występowała z pieśnią, satyrą, szopką polityczną, poezją rewolucyjną w lokalach klasowych związków zawodowych, w fabrykach podczas strajków, w remizach tramwajowych, na ulicach robotniczych dzielnic. Popularyzowała szeroko rewolucyjną poezję Broniewskiego, Wandurskiego, Majakowskiego i innych."
7.12
7.12
Przed pierwszą wojną w Warszawie były dwa lokale sportowo-rozrywkowe.
"Ice-Palace" (sztuczna ślizgawka w zamkniętym wytwornym lokalu z bufetami i muzyką) przy Nowym Świecie i "Skating-Ring" (stadion modnej jazdy na wrotkach) na Karowej.
8.12
W kwietniu 2019 r. udało mi się wykonać dwa zdjęcia "mieszkańcom" Służewskiego Domu Kultury przy ul. Jana Sebastiana Bacha.
9.12
Aleje Jerozolimskie w 1905 r. - (za: Roman Juryś)
8.12
W kwietniu 2019 r. udało mi się wykonać dwa zdjęcia "mieszkańcom" Służewskiego Domu Kultury przy ul. Jana Sebastiana Bacha.
9.12
Aleje Jerozolimskie w 1905 r. - (za: Roman Juryś)
niedaleko ulicy Chałubińskiego (wówczas ulicy Teodora), doszło 1 maja 1905 r. do krwawego starcia między demonstrującymi robotnikami, idącymi od ulicy Żelaznej w pochodzie zorganizowanym przez SDKPiL, a oddziałem żołnierzy carskich. Od kul poległo ok. 30 demonstrantów, a kilkuset odniosło rany. W manifestacyjnym pogrzebie poległych, 4 maja, brały udział wielotysięczne tłumy.
10.12
10.12
Za: Roman Juryś
Klub Robotniczy im. Tadeusza Rechniewskiego utworzyli w Warszawie w 1916 r. działacze PPS-Lewicy. Lokal Klubu znajdował się przy ul. Świętokrzyskiej 13, składał się z 3 pokoi. Mieściła się tu biblioteka, tu także wygłaszano odczyty, prowadzono nauczanie oraz kursy dla agitatorów i urządzano zebrania redakcyjne "Głosu Robotniczego". W styczniu 1919 r. policja aresztowała osoby obecne w Klubie i zamknęła go.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz